Czy wiesz, że...

Czy wiesz, że...

8 grudnia 1938 r. Wojsko Polskie otrzymuje od bankowców nowoczesny bombowiec "Łoś"

Na dziedzińcu Belwederu marszałek Edward Rydz-Śmigły przyjął od dr Franciszka Cikowskiego z centrali BGK meldunek o zakupie dla armii przez pracowników banków państwowych nowoczesnego bombowca „Łoś”

więcej

23 listopada 1926 r. powstaje zagraniczny oddział BGK - Trabank

Władze BGK podjęły decyzję, że „zamiast uruchomienia w Gdańsku Oddziału B.G.K.” utworzony zostanie bank z większościowym udziałem polskim, który pod własnym szyldem zabezpieczy gospodarcze interesy naszego kraju.

więcej

15 października 1929 Jan Szczepkowski wygrywa konkurs na płaskorzeźby ozdabiające gmach BGK

Miesięcznik „Stolica” donosi „Rok 1949. Picasso zwiedza Warszawę. Na skrzyżowaniu al. Jerozolimskich i Nowego Światu zatrzymuje się pod BGK na widok rzeźb, pokrywających ryzalit gmachu. Wyraża uznanie dla artysty i dowiaduje się, że jest nim Jan Szczepkowski, z którym zetknął się w Paryżu przed pierwszą wojną światową”.

więcej

17 września 1939 rozpoczęła się emigracyjna odyseja BGK

Władze BGK opuszczają terytorium Polski. Generał Górecki dyktuje notatkę stwierdzającą, że „działa na wyraźny rozkaz, czy też polecenie władz tak bezpośrednich, jak i nadzorczych”

więcej

9 września 2019 r. wystartowała kampania jubileuszowa BGK w mediach

W telewizji, radiu, internecie i prasie pojawiły się spoty, reklamy oraz artykuły promocyjne przygotowane specjalnie z okazji 95 rocznicy powstania banku.

więcej

6 wrzesnia 1939 r. pierwszy dzień ewakuacji BGK na wschód

Na częściowo zbombardowanym przez niemieckie samoloty warszawskim Dworcu Wschodnim czeka specjalny pociąg ewakuacyjny BGK, zorganizowany przez prezesa BGK gen. dr Romana Góreckiego. Jego cel to Łuck w woj. wołyńskim

więcej

2 sierpnia 1944 r. w sąsiedztwie gmachu BGK powstaje batalion „Sokół”

Batalion „Sokół” będzie do końca powstania toczył walki o gmach centrali BGK. Jego członkami będzie słynna gwiazda Helena Grossówna, ps. „Bystra”, oraz Antoni Godlewski, ps. "Antek Rozpylacz"

więcej

1 lipca 1927 r. drugim w historii BGK prezesem zostaje generał brygady dr Roman Górecki.

"doręczono mi telegram od Stefana Starzyńskiego, (...) który mnie zapytuje, czy zgodzę się objąć stanowisko prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego. Odtelegrafowałem, że jeżeli jest to rozkaz Komendanta, to naturalnie taki rozkaz wykonam"

więcej

3 czerwca 1924 r. odbyło się pierwsze w historii banku posiedzenie Rady Nadzorczej BGK

W siedzibie Ministerstwa Skarbu rozpoczęło się pierwsze w historii BGK posiedzenie Rady Nadzorczej, jednego z trzech obok Prezesa BGK i Dyrekcji Banku statutowych organów „władz” banku. Siedziba przedwojennego Ministerstwa Skarbu mieściła się przy ul. Rymarskiej 5.

więcej

1 czerwca 1989 r. Minister Finansów wydał decyzję o „ponownym uaktywnieniu" Banku Gospodarstwa Krajowego

Na podstawie dekretu o reformie bankowej z 25 października 1948 r. większość dotychczasowych zadań BGK przejmuje wraz z pracownikami, siedzibami centrali i oddziałów nowoutworzony Bank Inwestycyjny, który rozpoczął działalność w listopadzie 1949 r.

więcej

31 maja 1924 r. - ukazują się rozporządzenia nadające BGK statut i pozwalające na rozpoczęcie działalności banku

Na podstawie rozporządzenia prezydenta RP z 30 maja 1924 r. ukazują się dwa rozporządzenia ministra skarbu i jednocześnie premiera Władysława Grabskiego.

więcej

30 maja 1924 r. ukazał się pierwszy akt założycielski BGK

Nowe rozporządzenie prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, podpisane również przez premiera i ministra skarbu Władysława Grabskiego, odwoływało się do Ustawy o naprawie Skarbu Państwa i reformie walutowej z 11 stycznia 1924 r.

więcej

10 maja 1935 r. na warszawskim Kole otwarto wystawę budowlano-mieszkaniową BGK

Wystawa całkowicie przygotowana i sfinansowana przez BGK była pierwszą tego typu w Polsce i trzecią w Europie.

więcej

30 kwietnia 1937 r. BGK udziela kredytu na budowę toru wyścigowego na warszawskim Służewcu

Z lokaty Skarbu Państwa 30 kwietnia 1937 r. bank udzielił spółce Towarzystwo Zachęty do Hodowli Koni w Polsce, budującej na Służewcu nowoczesny Tor Wyścigów Konnych, dwumilionowego kredytu.

więcej

17 kwietnia 1924 r. ukazuje się pierwszy akt prawny z nazwą banku

Było nim Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej z 17 kwietnia 1924 r. o połączeniu (fuzji) państwowych instytucji kredytowych w Bank Gospodarstwa Krajowego.

więcej

13 marca 1935 r. otwarto w Warszawie Ognisko Dzieci Ulicy

Prezes BGK gen. dr Roman Górecki towarzyszył żonie prezydenta RP Marii Mościckiej w uroczystości otwarcia Ogniska Dzieci Ulicy przy ul. Nowy Zjazd w Warszawie.

więcej

1 marca 1927 r. otwarto oddział BGK w Gdyni

BGK rok po nadaniu osadzie rybackiej Gdynia praw miejskich otwiera w mieście jako pierwszy bank swój oddział. Siedziba oddziału mieściła się w czterech pomieszczeniach w wynajętych na trzy lata w „domu Skwiercza” przy ul. 10 Lutego 17.

więcej

15 lutego 1930 r. uruchomiono w Żurze największą w II RP hydroelektrownię

W 1928 r. BGK udzielił Pomorskiemu Związkowi Komunalnemu w Toruniu 850 tys. $ kredytu „na budowę zakładu wodno-elektrycznego w Żurze i na rozszerzenie sieci elektrycznej celem dostarczenia energii dla rozbudowującego się miasta i portu Gdyni”.

więcej

1 stycznia 1883 r. rozpoczął swoją działalność Bank Krajowy

W zaborze austriackim rozpoczyna we Lwowie działalność Bank Krajowy Królestwa Galicji i Lodomerii z Wielkim Księstwem Krakowskim, nazywany w skrócie Bankiem Krajowym.

więcej