Łódź

Łódź

Łódź

Siedziba oddziału BGK w Łodzi przy Al. Kościuszki 63, arch. BGK
Siedziba oddziału BGK w Łodzi przy Al. Kościuszki 63, arch. BGK

Pierwszą siedzibą oddziału wybudowaną przez BGK była nowa siedziba oddziału w Łodzi przy reprezentacyjnej Al. Kościuszki 63. Neorenesansowy z elementami neobaroku gmach wybudowano w latach 1926-1928 r. według projektu Dawida Landego. Był autorem projektów wielu willi, pałacyków i luksusowych secesyjnych kamienic, w tym ośmiu na ul. Piotrkowskiej, rosyjskiego Banku Państwa, fabryki Ludwika Meyera (późniejszy Grand Hotel), Domu Handlowego, gmachów Poczty Głównej i elektrowni miejskiej.

W Warszawie według jego projektu w 1904 r. na rogu Al. Ujazdowskich i Chopina powstała luksusowa kamienica Maurycego Spokornego, jedno z najwybitniejszych dzieł polskiej secesji. Był też projektantem neobarokowej kamienicy przy ul. św Andrzeja 7 (obecnie A. Struga), róg Al. Kościuszki 36, wybudowanej w 1895 r. dla jednego z łódzkich przemysłowców, gdzie do 1926 r. mieściła się pierwsza siedziba łódzkiego oddziału BGK. Druga w latach 1926-1928 mieściła się w wynajętych pomieszczeniach neorenesansowego gmachu przy ul. Piotrkowskiej 74, róg Moniuszki, wybudowanym w 1886 r. jako Dom Towarzystwa Akcyjnego Ludwika Geyera.

Z powodu choroby i śmierci Dawida Landego w 1928 r., modernizację wnętrz gmachu zlecono łódzkiemu architektowi Wacławowi Kowalewskiemu, który do pierwotnego projektu wprowadził zmiany w duchu stylu art deco. Szczególnie efektowna była nakryta świetlikiem sala operacyjna. Wacław Kowalewski był również projektantem wybudowanego w latach 1932-1933 pomiędzy ulicami Tkacką i Małachowskiego osiedla sześciu piętrowych domów jednorodzinnych dla Spółdzielni Budowlanej Urzędników Oddziału Łódzkiego BGK. Pod względem liczby pracowników (69 w latach 30.tych) ustępował tylko placówce BGK we Lwowie.