Lublin

Lublin

Lublin

Inż. arch. J. Pańkowski, jeden z projektantów nowej siedziby oddziału w Lublinie, fot. z 1945 r. po powrocie z niemieckiej niewoli, arch. BGK
Nowa siedziba oddziału BGK w Lublinie przy Krakowskim Przedmieściu 64, fot. NAC

Pod względem liczby pracowników (1932 r.–22, 1937–30), lubelski oddział BGK należał do oddziałów średniej wielkości.
Pierwsza siedziba oddziału do listopada 1935 r. mieściła się w dwupiętrowej kamienicy, wybudowanej w drugiej połowie XIX w. przy ul. Kapucyńskiej 4.

Jesienią 1934 r., przy ul. Krakowskie Przedmieście 64, głównej i reprezentacyjnej ulicy miasta, rozpoczęła się budowa nowej siedziby lubelskiego oddziału BGK. 
Budynek w stylu jednej z odmian modernizmu, jaką był funkcjonalizm, zaprojektowało trzech architektów. Pracujący w duecie B. Lachert i J. Szanajca oraz kierownik Wydziału Techniki Budowlanej w centrali BGK inż. arch. Jerzy Pańkowski, uczeń projektanta gmachu centrali BGK prof. R. Świerczyńskiego.

Siedzibę lubelskiego oddziału do użytku oddano w listopadzie 1935 r. Jednopiętrowy gmach z żelbetową konstrukcja szkieletową projektowany był z myślą o ewentualnej nadbudowie w przyszłości o dwie kondygnacje. Frontową elewację wyłożono różowym piaskowcem z kamieniołomów w Rejowie nadając mu różną fakturę. Jedynym zdobieniem nie wynikającym z podziału elewacji oraz jej wykończenia był ciągnący się tuż pod gzymsem wzdłuż niemal całej fasady uproszczony i zgeometryzowany kimation. Tak w antycznej, renesansowej i klasycystycznej architekturze nazywano ciągły ornament rzeźbiarski lub malarski, umieszczany na fasadach budowli w stylach nawiązujących do antycznego. Według krytyków architektury styl siedziby lubelskiego oddziału nawiązywał również do włoskiej architektury lat 30.tych XX w. Na parterze budynku znajdował się hol wejściowy, sala operacyjna ze skarbcem, biura oraz podręczne archiwum. Na pierwszym piętrze gabinet dyrektora, sala posiedzeń oraz biura. W podziemiach znalazło się główne archiwum. Starą siedzibę oddziału przy Kapucyńskiej 4 wynajęto Komunalnej Kasie Oszczędności.